
klik om een oordeel te geven!
Mocht Hans Spekman voorzitter worden van de PvdA, dan wachten de sociaaldemocraten eerst een fikse verhuizing. In interviews kondigde Spekman deze week aan dat hij het PvdA-hoofdkantoor wil verplaatsen van de Herengracht naar “een wijk waar het gebeurt. Bos en Lommer bijvoorbeeld”. Is ook goedkoper, aldus Spekman. Veel belangrijker dan het financiële argument, is de boodschap achter het verhuisplan: op de gracht zit de elite, en daar houden wij ons verre van. Zodoende doet de PvdA sinds kort mee met een breedgedragen grachtengordelrancune en elite-bashing. ‘Elite’ is een scheldwoord geworden. Wie is verantwoordelijk voor de schuldencrisis? Juist: de linkse subsidieslurpende grachtengordelelite.
Als iemand zou gruwen van deze ontwikkeling, dan was het de Spaanse filosoof José Ortega y Gasset. In zijn werk La rebelión de las masas (1930) onderscheidt hij de volgzame massamens van de autonoom denkende elite.
Waar politici van nu in de elite een boeman zien, herkent Ortega de elite als cruciaal voor een gezonde samenleving. Want de elite durft dwars te liggen. Het zijn mensen die open zijn, het belang van het geheel kunnen overzien. Een bovenlaag die niet blind achter de meute aanholt, die zich niet conformeert aan de opvattingen van de meerderheid.
U denkt nu misschien: Kijk, daar heb je weer zo’n linkse UvA-student die zich met zijn columpje de elite binnenslijmt. Zit de geschiedenisfaculteit ook niet ergens op de grachtengordel? Precies, zie je wel!
Wie dat zegt, doet Ortega tekort. Toegegeven: hij is wat beledigend als hij klaagt over de wansmaak van de massa, maar hij heeft tegelijkertijd een fundamenteel punt te pakken. Want nog erger dan een slechte smaak van de massa, is een gebrek aan smaak. Mensen zonder eigen smaak gaan andere nadoen. Dat leidt tot kopieergedrag (met z’n allen in Bos en Lommer), onzekerheid, jaloezie en uiteindelijk ressentiment.
Ortega vreesde voor het moment waarop hij op een ochtend de ramen opende, naar buiten keek, en zag dat alles en iedereen hetzelfde was geworden: een grijze, volgzame massa. Omdat de gemiddelde massamens moeite heeft om verder te kijken dan zijn eigen belang, ontstaat er een samenleving van “verwende kinderen” die alleen nog maar eisen stellen, aldus Ortega.
Is dat dan wat Spekman wil? Ik mag hopen van niet. Wat de PvdA mist zijn dwarse, autonome vrijdenkers; noem het elite. Denkers die niet willen dat als de luiken van het kantoor opengaan, het uitzicht zal bestaan uit uniforme mensen in gebreide omatruien, slenterend door de grauwe straten van Bos en Lommer.
Jaus Müller